سیستم اطلاعات جغرافیایی و کاربردهای آن (GIS)

سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS) از مهم ترین ابزارهای پردازش، تحلیل داده ها، آمار و اطلاعاتی است که با در نظر گرفتن مکان پدیده ها برداشت شده اند. بیشتر علوم و فنون امروزی از آمار و اطلاعات مکان محور استفاده می کنند. امروزه در بیشتر تحقیقات و پژوهش های دانشگاهی و سازمانی از GIS به عنوان یک جز لاینفک استفاده می شود.

دانش و فهم GIS و نرم افزارهای مرتبط با آن در سطح دانشگاهی، دانشجو را در انجام و ارائه تحقیقات و پایان نامه های دانشگاهی توانمند ساخته و کارشناسان مختلف را در سطح سازمانی و یا شرکت های مهندسی مشاور به روز و سرآمد می کند. این موضوع باعث شده در بیشتر مصاحبه های استخدامی شرکت های خصوصی و سازمان های دولتی از GIS و مباحث پیرامونی آن سوالات مهمی مطرح شود. هرچند کسب تجربه در زمینه GIS برای دانشجویان و مهندسین رشته های مختلف نیازمند پیمودن راهی طولانی و سخت بوده اما یادگیری گام به گام مرتبط با کاربرد GIS در علوم مختلف می تواند آغازگر راهی موفقیت آمیز برای کاربران مختلف باشد.

از سیستم اطلاعات جغرافیایی بسته به نیازهای هر منطقه یا کشور در بخش های مختلف (مانند تهیه نقشه های پایه، مطالعات زیست محیطی، برنامه ریزی شهری، مدیریت یکپارچه شهری، خدمات ایمنی شهری، مدیریت حمل و نقل و ترافیک شهری، مدیریت کاربری اراضی، خدمات بانکی، خدمات پستی، مطالعات جمعیتی، مدیریت تأسیسات شهری مانند برق، آب، گاز و …) استفاده می شود. هدف نهایی سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS) پشتیبانی جهت تصمیم گیری های مبتنی بر داده های مکانی است و عملکرد اساسی آن به دست آوردن اطلاعاتی است که از ترکیب لایه های متفاوت داده ها با روش های مختلف به دست می آیند. سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS) یک سیستم اطلاعاتی است که وظیفه تولید، پردازش، تجزیه و تحلیل یک سیستم جغرافیایی را دارد. در واقع مدیریت سیستم های جفرافیایی توسط سیستم اطلاعات جغرافیایی صورت می گیرد.

 

سرفصلها:

آشنائی با اصول و مبانی : (مفاهیم مقدماتی شامل انواع داده های برداری رستر ، مفهوم نقشه)GIS آشنائی با محیط و نحوه نصب Arc GIS معرفی انواع سیستم های مختصاتی: (آشنایی با مفهوم سیستمهای مختصات و انواع سیستمهای مختصاتی مانند VTM و ....) آشنایی با Arc ها زمین مرجع نمودن نقشه های برداری و رستر رقومی سازی نقشه های موضوعی ورود اطلاعات به جدول نقشه ها

 

مخاطبان دوره:

دانشجویان و فارغ التحصیلان مرتبط دانشگاهها رشته تحصیلی مرتبط : جغرافیا- شهرسازی - زمین شناسی - محیط زیست - منابع طبیعی - برنامه ریزی شهری - معماری - عمران و . . . . . 

درخواست مشاوره در کافه بیلدینگ

استفاده از تمامی امکانات سایت.